Deprem Riski Olmayan Kırklareli’nde Arsa Fiyatları Üç Kat Arttı !

Deprem Riski Olmayan Kırklareli’nde Arsa Fiyatları Üç Kat Arttı !

  • Kategori: Genel
  • Yorum Yok

Türkiye’de deprem riski bulunmayan iller arasında yer alan Kırklareli, bu özelliğiyle son zamanlarda büyük ilgi görmektedir. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından özellikle arsa yatırımlarına olan talep hızla artmış, bu durum fiyatların katlanmasına yol açmıştır. Lüleburgaz, Babaeski ve Vize ilçelerinde arsa fiyatları üç katına çıkmıştır.

Hormonlu Büyüme Uyarısı

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, hızlı büyümenin getirdiği risklere dikkat çekerek şunları söyledi: “Olası deprem senaryoları gündemde. Bunun dışında da bölgemize yönelik talepler söz konusu. Yaklaşık 1-2 yıl öncesine kadar 7-8 bin konut fazlamız vardı, ancak şu an hepsi satıldı ve kiralık daire bulunamıyor. Kiralar birkaç katına çıktı. 83 bin nüfuslu küçük bir şehiriz. Aniden yaşanan bu hormonlu büyüme, mevcut sorunlarımızı içinden çıkılmaz bir hale getirebilir. Bu konuda devletin bir politika üretmesi gerekiyor.”

İstanbul ile Protokol Çalışmaları

Kesimoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile bir protokol çalışması içinde olduklarını da belirtti: “Hiçbirimiz arzu etmesek de olası bir depremde Kırklareli, bir toplanma bölgesi olabilir. Bu amaçla 18 bin 500 metrekarelik kapalı bir pazar yeri yaptık. Buraya çeşitli malzemeler toplanabilir ve geniş arazilerde insanlar barınabilir. Olası bir depremde İstanbul’da yaşanacak kaos nedeniyle Kırklareli, sığınılacak bir liman haline gelebilir. Bugünden çalışarak planlarımızı yapıyoruz, böyle bir durumda nasıl komşuluk yapabileceğimizi ve nasıl katkı sunabileceğimizi planlıyoruz.”

Arsa Fiyatları Üç Katına Çıktı

Kırklareli’de 20 yıldır emlakçılık yapan Fatih Türköz, arsa fiyatlarının hızla yükseldiğini belirtti: “Hiçbir zaman bu kadar yoğun bir talep görmedik. Yaklaşık 20 yıldır sektördeyiz. İstanbul bölgesinden bu bölgeye yoğun bir talep var. Afet bölgelerinden de talepler alıyoruz, ancak yer karşılamada büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Trakya toprakları zaten zamanında peyderpey satıldı ve bu talebi karşılayamıyoruz. Arsa, arazi ve tarla konusunda büyük bir talep var. Talepte yüzde 60-70 artış söz konusu.”

Arsa Yatırımlarında Büyük Artış

Türköz, özellikle arsa fiyatlarının üç katına çıktığını belirtti: “Depremden önce Kırklareli merkezde güzel bir mahallede 2+1 daire 900-950 bin TL aralığındayken, şu an 1 milyon 100-1 milyon 250 bin TL civarında. Ancak arazilerde, özellikle tarla ve arsa yatırımlarında fiyatlar üç katına çıktı. 30-40 bin TL olan dönümlük fiyatlar şu an 120-150 bin TL aralığında.”

Satılık Ev Fiyatlarına Arsa Talebi Etkisi

Arsa fiyatlarındaki bu büyük artış, satılık ev fiyatlarını da doğrudan etkilemektedir. Selin Semiz, satılık ev bulmakta zorlandığını ifade ederek, “Bugün emlakçılarla görüştüm. Satılık ev baktım, bulamadım. Arsa fiyatlarının artışı ev fiyatlarını da yükseltti. Başta 4-5 bin TL denilen kiralar, sonrasında 7 bin TL’ye çıkıyor. Kırklareli’de bu konuda ciddi sıkıntı var” dedi.

Salih Alan ise Kırklareli’nin İstanbul gibi çarpık yapılaşmasından endişe duyduğunu belirterek, “İstanbul’un bugünkü halini düşünün. Kırklareli’nin de öyle olmasını istemiyoruz. Bu sakin yaşamın sona ermesi büyük bir kayıp olur. Arsa fiyatlarındaki bu artış, ev fiyatlarını da artırdı. 300 bin TL’ye aldığımız evler, bugün 1,5-2 milyon TL oldu. Bunun sonu ne olacak?” dedi.

Paylaş :

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2017 Fırat Emlak ve İnşaat. Tüm hakları saklıdır.